Kosmetyki naturalne do cery trądzikowej: poznaj 7 kroków do pięknej i zdrowej skóry
Kosmetyki naturalne do cery trądzikowej? Tak! Coraz więcej osób, które od lat borykają się z problemem cery trądzikowej, sięga po naturalne kosmetyki do cery trądzikowje jako skuteczne remedium. Po przejściu długiej drogi od popularnych kosmetyków, które zalegają na drogeryjnych półkach, przez liczne wizyty u dermatologów po kosztowne specyfiki z aptecznych zasobów, czując coraz większą bezradność i borykając się z problemem samoakceptacji, niektórzy z nas sięgają w końcu po kosmetyki naturalne. I najczęściej okazuje się to najskuteczniejszym rozwiązaniem! Natura najlepiej wie, jak załagodzić i uregulować problemy, na które wprawdzie składają się różne czynniki, jednak wiele z nich jest wynikiem tego, że zbyt mocno się od niej oddaliliśmy. Sięgnijmy zatem po kosmetyki do cery trądzikowej zrodzone prosto z natury i poczujmy różnicę!
Spis treści: Przyczyny cery trądzikowej Typy trądziku Kosmetyki naturalne w pielęgnacji cery tradzikowej Kremy do cery trądzikowej Naturalne maseczki do cery trądzikowej Jak wspomóc działanie kosmetyków? Cera trądzikowa a stres
Zanim sięgniesz po kosmetyki naturalne do cery trądzikowej zmierz się z problemem – poznaj przyczyny!
Z problemem cery trądzikowej borykali się już starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie, którzy radzili sobie z tą przypadłością jedynie za pomocą domowych specyfików, które dziś można by uznać za swego rodzaju kosmetyki naturalne. Trądzik pospolity był i nadal pozostaje jedną z najstarszych i najczęściej występujących chorób skóry. Nie mieszcząc się w coraz surowszych kanonach piękna, które stanowią integralną część życia, trądzik stał się problemem psychologicznym, terapeutycznym i społecznym. A jako schorzenie przewlekłe, szeroko rozpowszechnione i powodowane przez wiele czynników jest trudny do całkowitego wyleczenia czy nawet załagodzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest dobre poznanie jego przyczyn, rodzajów i odpowiednich sposobów radzenia sobie z nim. Większość badaczy opisuje trądzik jako przewlekłą zapalną chorobę występującą w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, która charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, krostek zapalnych, grudek i blizn.
Cera trądzikowa w różnych odsłonach. Aby sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, powinniśmy wiedzieć, z jakim typem trądziku mamy do czynienia!
Trądzik dotyka obecnie ogromną część populacji. U większości osób pojawia się on w okresie dojrzewania, mogąc stać się przyczyną stresu, lęku, a nawet depresji. Jednak schorzenie to może się także pojawiać przed okresem pokwitania i po jego zakończeniu. Wyróżnia się kilka zasadniczych odmian trądziku:
Trądzik zaskórnikowy
Trądzik zaskórnikowy, zazwyczaj obejmuje okolice twarzy (nos, czoło, brodę). Objawia się w formie licznych zaskórników otwartych lub zamkniętych. Różnica między nimi polega na tym, że w zaskórnikach otwartych ujścia gruczołów mieszków łojowych są widoczne, mają ciemne zabarwienie i są wypełnione na powierzchni utlenionąmasą łojową i zalegającymi martwymi komórkami naskórka, natomiast w zaskórnikach zamkniętych ujścia gruczołów mieszków łojowych są niewidoczne. Powodem ich pojawiania się jest nadmierne wydzielanie łoju oraz obecność bakterii. Trądzik zaskórnikowy jest najłagodniejszą formą tej choroby, pojawiającą się najczęściej w okresie dojrzewania i często ustępująca samoistnie po kilku latach.
Trądzik krostkowy
Trądzik krostkowy to odmiana trądziku młodzieńczego. Objawia się w formie krost, których zapowiedzią są niewielkie zaczerwienia lub twarde, bolesne guzki pojawiające się na twarzy. Krosty często przekształcają się w ropne wypryski i stany zapalne skóry, po których bardzo często zostają blizny i przebarwienia.
Trądzik grudkowo-krostkowy
W tym rodzaju choroby dominuje proces zapalny. Objawia się on nie tylko zaskórnikami, lecz także wykwitami o wielkości kilku milimetrów i w formie wyniosłych czerwonych grudek i krostek. Grudki często znikają, nie pozostawiając śladów na skórze.
Trądzik ropowiczy
Trądzik ropowiczy to jedna z bardziej uciążliwych odmian trądziku, po której najczęściej pozostają blizny. Objawia się zaskórnikami, grudami, krostami oraz zmianami ropnymi, które mają formę torbieli będących następstwem stanu zapalnego i ucisku.
Trądzik skupiony
Trądzik skupiony występuje przede wszystkim u mężczyzn. Ten rodzaj choroby objawia się występowaniem nacieków i torbieli ropnych, pozostawiając przerosłe blizny. Ponadto może on występować nie tylko na twarzy, lecz także w okolicach pach, pachwin i pośladków.
Trądzik bliznowaty
Trądzik bliznowaty często występuje razem z trądzikiem ropowiczym lub skupionym. Bliznowce towarzyszą wykwitom trądzikowym, pojawiając się w ich obrębie. Uwidaczniają się w formie twardych guzów przybierających podłużny lub nieregularny kształt.
Trądzik piorunujący
Trądzik piorunujący to kolejna, bardzo uciążliwa odmiana trądziku pospolitego, która jednak występuje rzadko, a jej powodem jest najczęściej nieskuteczne leczenie trądziku skupionego. Możliwą przyczyną jego pojawienia się jest aktywacja układu immunologicznego. Objawia się nie tylko poprzez zmiany skórne. Mogą mu także towarzyszyć wzrost temperatury, bóle stawowo-mięśniowe oraz osłabienie.
Wszystkie wymienione tu rodzaje trądziku pospolitego to zaledwie jedna część tej choroby skórnej. Można bowiem wymienić jeszcze drugie tyle odmian trądziku wywołanego, który od pospolitego różni się tym, że powodujący go czynnik zazwyczaj jest znany, a po jego wyeliminowaniu objawy choroby ustępują. Jednym z typów trądziku wywołanego, na który warto zwrócić uwagę w kontekście kosmetyków naturalnych, jest trądzik kosmetyczny. Jego przyczyną jest długotrwały kontakt skóry z niektórymi substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach syntetycznych, kolorowych (na przykład w pudrach, różach, korektorach czy podkładach), które mogą dość mocno blokować gruczoły łojowe, powodując przez to zmiany trądzikowe. Jest to jeden z bardziej drastycznych powodów, który powinien nas skłonić do sięgania po kosmetyki z rozwagą. Co zatem może nam pomóc w walce z tak uciążliwym przeciwnikiem, jakim jest trądzik pospolity?
Rola kosmetyków naturalnych w pielęgnacji cery trądzikowej
Aby prawidłowo zadbać o cerę trądzikową, należy nie tylko dobrać odpowiednie kosmetyki naturalne, lecz także poznać klika złotych reguł i zachowywać odpowiednią kolejność ich stosowania. Pielęgnacja skóry z tego typu problemami stanowi swego rodzaju rytuał, który z czasem powinien stać się dla nas codziennym nawykiem. Jego poszczególne etapy prezentujemy poniżej.
Oczyszczanie
Rytuał pielęgnacyjny cery trądzikowej należy zawsze zacząć od oczyszczania. Utrzymywanie jej w czystości jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala nam zachować kontrolę nad tym, aby pory nie były zatkane. Poprzez odpowiednie oczyszczanie usuwamy nadmiar łoju i złuszczający się martwy naskórek. W oczyszczaniu należy jednak zawsze zachować umiar, ponieważ zbyt częste i intensywne usuwanie sebum przyniesie skutek odwrotny do spodziewanego. Reakcją obronną skóry będzie bowiem nadprodukcja sebum, które stanowi jej naturalną barierę ochronną. Zarówno do demakijażu, jak i codziennego mycia polecane są kosmetyki naturalne zawierające łagodne ekstrakty z cytryny lub granatu, na przykład pianka do cery trądzikowej od Clochee. Usuwa nie tylko codzienne zanieczyszczenie, lecz także wodoodporny makijaż. Ponadto ma on działanie nawilżające i odżywiające, dzięki czemu nie będzie nadmiernie wysuszał skóry. Warto także zaznaczyć, że na kondycję naszej skóry może mieć sama jakość wody, którą możemy poprawić za pomocą odpowiednich filtrów. Oczyszczając skórę twarzy warto też zwrócić uwagę na to, czym ją wycieramy. Na ręczniku bardzo szybko gromadzą się bakterie, dlatego należy go często wymieniać lub sięgnąć po ręczniki jednorazowe.
Tonizowanie
Choć celem tonizowania skóry także jest oczyszczanie, warto wyszczególnić to jako osoby etap naszego rytuału pielęgnacyjnego, zwłaszcza w kontekście kosmetyków naturalnych do cery trądzikowej. Tonik, zwłaszcza ten przeznaczony do cery trądzikowej powinien przywracać jej odpowiednie pH, działać antybakteryjnie, odświeżająco i złuszczająco. Aby był odpowiednio delikatny i nie podrażniał skóry, nie może zawierać alkoholu. Takim produktem jest na przykład łagodny tonik antyoksydacyjny, który nie tylko tonizuje, ale też nawilża i łagodzi podrażnienia. Zawiera ekstrakt z róży damasceńskiej mający działanie gojące i przeciwzapalne, co ma szczególne znaczenie przy stanach zapalnych będących jednym z objawów trądziku pospolitego. Innym przykładem może być tonik antybakteryjny do skóry tłustej i mieszanej Pure Control, który dzięki zawartości kwasu migdałowego dba o regulację pracy gruczołów łojowych.
Złuszczanie
Skuteczna walka z trądzikiem nie może się obejść bez odpowiedniego usuwania ze skóry martwego naskórka. Jego regularna redukcja zapobiegnie zatykaniu się porów poprzez gromadzenie się w nich nadmiaru łoju i zanieczyszczeń wywołujących stany zapalne. Jak złuszczać martwy naskórek, aby nadmiernie nie wysuszyć i nie podrażnić skóry? Z pewnością należy unikać gruboziarnistych, mechanicznych peelingów, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto za to sięgnąć po delikatne peelingi enzymatyczne, najlepiej oparte na naturalnych składnikach. Pozyskane z owoców enzymy silnie złuszczają i wygładzają skórę, a jednocześnie jej nie podrażniają. Ponadto mają właściwości rozjaśniające przebarwienia potrądzikowe i posłoneczne. Czasami warto do tego dołączyć preparaty z naturalnymi kwasami roślinnymi.
Kremy do cery trądzikowej
Dużą rolę w dbaniu o kondycję cery odgrywają kremy. Mogą one zapobiegać lub łagodzić występujące objawy. Na co zwracać uwagę przy wyborze kremu do cery trądzikowej oraz kremu nawilżającego do cery trądzikowej piszemy w poniższych akapitach.
Wybieramy krem do cery trądzikowej
Wielokrotnie osoby z problematyczną cerą zadają sobie pytanie jaki krem do cery trądzikowej wybrać. Dobrym wyborem będą kremy normalizujące, pielęgnujące skórę wrażliwą, skłonną do wyprysków i trądziku. Lekki krem normalizujący Pure by Clochee sprawdzi się również jako baza pod makijaż, dzięki czemu skóra będzie dodatkowo chroniona. Środki te w pierwszej kolejności złuszczają nadmiar naskórka, dzięki czemu skóra nie jest obciążona, następnie działają jak emolient, pokrywając ją warstwą ochronną, przez co nie traci wilgoci (a co może prowadzić do podrażnień i pogarszać stan skóry).
Do codziennego stosowania polecamy także normalizujący żel oczyszczający Pure by Clochee. Jest przeznaczony do skóry tłustej i sprawiającej problemy. Wspomaga walkę z trądzikiem pozbywając się nadmiaru sebum – wspomnianej wcześniej naturalnej wydzieliny gruczołów łojowych. W składzie znajdziecie naturalne ekstrakty z wierzby, łopianu, nagietka czy skrzypu.
Jaki krem nawilżający do cery trądzikowej
Zdrowa skóra to odpowiednio nawilżona skóra. Taka sama zasada obowiązuje w naturalnej pielęgnacji cery trądzikowej. Już dawno porzucono mit mówiący o tym, że skóry trądzikowej nie należy nawilżać, ponieważ powoduje to jeszcze mocniejsze przetłuszczanie i zatykanie porów. Błąd! Wspominaliśmy już o tym, że przesuszanie skóry prowadzi do nadprodukcji sebum i utrudnia walkę z trądzikiem.
Jednak aby prawidłowo nawilżać cerę trądzikową, należy sięgnąć po preparaty o lekkiej konsystencji, zrobione na bazie naturalnych składników, na przykład kremy nawilżające do cery trądzikowej. Działanie kremu można dodatkowo uzupełnić i wzmocnić serum silnie nawilżającym, które wygładza skórę i łagodzi podrażnienia.
W przypadku cery trądzikowej ważne jest także stałe wzmacnianie skóry. Pomogą w tym wszelkie preparaty do skóry określanej jako dojrzała. Jednocześnie nawilżają i dostarczają skórze niezbędnych składników, które poprawiają jej odporność i poprawiają jej stan. Są to kosmetyki lekkie i odświeżające. Często ich składy są oparte o naturalne składniki, np. ekstrakt z róży damasceńskiej, czy wspomniane wcześniej komórki macierzyste z jabłka. Działają na skórę kojąco, przeciwzapalnie a ich stosowanie przynosi widoczną poprawę stanu zdrowia naszej skóry.
Odpowiednim wyborem w takim przypadku jest krem nawilżająco rewitalizujący – on także sprawdzi się jako krem nawilżający do cery trądzikowej.
Naturalne maseczki do cery trądzikowej
Średnio raz w tygodniu warto wzbogacić codzienny rytuał pielęgnacyjny o naturalną maseczkę, która głęboko oczyści naszą skórę. W ofercie kosmetyków naturalnych znajdziemy wiele tego typu produktów, w tym na przykład oczyszczająca maska z glinką ghassoul oraz po detoksykująca maska z białą glinką. Głównym zadaniem oczyszczającej maski z glinką ghassoul jest przywrócenie prawidłowej gospodarki sebum oraz delikatne oczyszczenie i złuszczenie skóry. Dodatkową zaletą maseczki jest to, że oczyszcza z toksyn, dzięki czemu szczególnie odpowiada potrzebom skóry tłustej, trądzikowej i wrażliwej. Aby wspomóc wyrównywanie kolorytu skóry, na której widoczne są przebarwienie wywołane zmianami trądzikowymi, warto sięgnąć detoksykującą maseczkę z białą glinką, która ponadto nawilży skórę i załagodzi podrażnienia.
Jak wspomóc działanie kosmetyków do cery trądzikowej?
Właściwa i skuteczna pielęgnacja cery trądzikowej nie powinna się kończyć na stosowaniu odpowiednich kosmetyków naturalnych. Na kondycję naszej skóry ma bowiem wpływ szereg różnych czynników, z których nie wszystkie poddadzą się dobroczynnemu wpływowi naturalnych substancji pielęgnacyjnych. Na co jeszcze powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na codzienną dietę. To co jemy może się bowiem w widoczny sposób odbić właśnie na naszej skórze. Możemy się spotkać z różnymi opiniami dotyczącymi tego, jakie produkty są dobre dla naszej cery, a jakie mogą pogarszać jej stan i zaostrzać zmiany trądzikowe. Nie powinniśmy jednak bezwzględnie się do nich stosować. Zarówno do sposobu odżywania, jak pielęgnacji cery trądzikowej należy podchodzić indywidualnie. Kwestią kluczową będą tutaj nasze obserwacje. Dobrym sposobem na opracowanie skutecznej metody walki z trądzikiem jest prowadzenie dziennika, w którym będziemy odnotowywać reakcje naszej skóry na różnego typu czynniki zewnętrzne. Wrażliwa cera trądzikowa dosyć szybko wysyła nam sygnały informujące o tym, co wpływa na nią niekorzystnie. A sygnałów w postaci bolesnych wyprysków z pewnością nie przeoczymy. Wiedząc, co jedliśmy w dniu poprzedzającym pojawienie się takiej reakcji, będziemy wiedzieli, jakich produktów powinniśmy unikać. W większości przypadków niekorzystny wpływ na cerę trądzikową mają:
- kolorowe, gazowane napoje;
- tłuszcze zwierzęce (powodują zaburzenia lipidowe, co może skutkować pojawianiem się zaskórników);
- słone przekąski;
- produkty typu fast food;
- produkty zawierające syntetyczne aromaty, barwniki, benzoesany, glutaminian sodu, saletrę itp.;
- smażone potrawy.
Ponadto warto zwrócić uwagę na słodycze i ostre przyprawy. Mimo że nie dowiedziono jednoznacznie ich negatywnego wpływu na cerę trądzikową, istnieją przesłanki wskazujące na możliwość istnienia takiego powiązania. Wiemy już, jakich produktów należy unikać. Sprawdźmy zatem, jakie nawyki żywieniowe mogą wspomóc codzienną walkę z trądzikiem. Otóż w naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć:
- warzyw i owoców;
- niskotłuszczowego nabiału, w tym produktów ukwaszonych;
- ryb;
- pełnoziarnistych produktów;
- tłuszcze roślinne.
Nie zapominajmy także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Dobry wpływ na nasz organizm będą miały woda, zielona i czerwona herbata, soki (jedynie te 100%) oraz ziołowe herbatki. Jeśli wyrobimy w sobie takie nawyki żywieniowe, zauważymy nie tylko poprawę stanu skóry, lecz także ogólnego samopoczucia!
Cera trądzikowa i stres? Zwalcz napięcie dzięki codziennym rytuałom z kosmetykami naturalnymi!
Codzienne rytuały, choćby poranne i wieczorne zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem kosmetyków naturalnych, powinny być czasem, który poświęcamy tylko sobie. Zapominamy na chwilę o bieżących sprawach, które wywołują w nas napięcie i odbierają spokój. Nie jest bowiem tajemnicą, że stres, który towarzyszy nam niemal każdego dnia, ma negatywny wpływ na cały nasz organizm, co jest widoczne także w postaci zmian na skórze. Cera traci swój naturalny blask i staje się bardziej podatna na pojawianie się różnego rodzaju niedoskonałości, w tym zaskórników czy wyprysków. Jak to działa? Organizm poddany długotrwałemu i silnemu stresowi uwalnia glukokortykoidy, które przyczyniają się do uwalniania przez gruczoły łojowe ropy lub do powstania wysypki zbliżonej wyglądem do zmian trądzikowych. Dlatego też powinniśmy robić wszystko, aby jak najbardziej obniżyć poziom stresu. Znalezieniu chwili dla siebie, kąpiel z relaksującą muzyką w tle, kojący zapach olejków naturalnych oraz kosmetyków zawierających olejek z róży damasceńskiej z pewnością pomogą odzyskać codzienną równowagę i ze spokojem ruszyć dalej! Nie powinniśmy traktować kosmetyków naturalnych jako remedium na wszystkie dolegliwości skórne. Przy niektórych rodzajach trądziku pospolitego niezbędna będzie wizyta u dermatologa i odpowiednie leki. Kosmetyki naturalne mogą w tym przypadku cały czas wspomagać kurację. Zawarte w nich oleje i masła roślinne, hydrolaty, glinki mineralne czy kwasy roślinne doskonale nawilżają, oczyszczają i łagodzą podrażnienia, przez co wzmacniają naturalną barierę lipidową naskórka.