Łuszcząca się skóra – jak o nią zadbać?

Grafika dla artykułu Łuszcząca się skóra – jak o nią zadbać?
Czas czytania: ok 4 min.

Łuszcząca się skóra wygląda mało estetycznie i często prowadzi do frustracji. Opowiadamy i przyczynach tej dolegliwości oraz podpowiadamy, jak można ją złagodzić.

Łuszcząca się skóra – częsty problem - jakie przyczyny?

Łuszcząca się i sucha skóra to wynik zaburzenia procesu rogowacenia naskórka – może być:

  • skutkiem naruszenia płaszcza hydrolipidowego (bariery ochronnej),
  • wynikiem działania różnych czynników zewnętrznych,
  • objawem dermatozy, cukrzycy lub innych chorób,
  • a także efektem starzenia się organizmu oraz niewłaściwej pielęgnacji.

U wielu osób łuszcząca się skóra jest dolegliwością dziedziczną lub ma naturalną skłonność do przesuszenia i nie musi być symptomem choroby. Osoby mające suchą skórę – twarzy, dłoni, głowy – nieustannie walczą z łuszczeniem się naskórka. Niezależnie jednak od przyczyny, taki rodzaj skóry wymaga starannej pielęgnacji, gdyż jej brak może problem pogłębić. Łuszcząca się skóra często doprowadzi do różnych chorób skóry – jak m.in. egzema lub łuszczyca. Takie zmiany skórne są zwykle rezultatem procesu zapalnego toczącego się w ludzkim organizmie i zaburzeń w procesie rogowacenia wierzchniej warstwy skóry.

Jak skutecznie pielęgnować łuszczącą się skórę?

Kosmetyki. Wybierając konkretne kosmetyki, warto sprawdzić, czy posiadają one wyższą dawkę lipidów. Korzystając z kąpieli słonecznych, należy stosować kremy, mleczka lub spraye ochronne z filtrem UV, aby nie dopuścić do poparzeń słonecznych, czego efektem często jest łuszcząca się skóra.

Dobranie właściwej pielęgnacji skóry zależy od przyczyny dolegliwości – jej odpowiednia pielęgnacja pomaga w regeneracji płaszcza hydrolipidowego. Podstawą są przede wszystkim kosmetyki o działaniu nawilżającym.

Peeling – złuszczanie naskórka. Peeling zawierający naturalne składniki aktywne działa złuszczająco, ale też sprawia, że skóra staje się miękka, gładka, oczyszczona i głęboko nawilżona oraz zabezpieczona przed działaniem wolnych rodników. To najlepszy sposób na złuszczenie obumarłego naskórka i odzyskanie zdrowego kolorytu. Dobrej jakości peeling można wykonać samodzielnie (z domowych peelingów warto zastosować połączenie cukru z oliwą z oliwek) albo wybrać w drogerii gotowy produkt – ważne, aby był naturalny, bez zbędnych sztucznych składników - tak jak peelingi Clochee:

Regularne złuszczanie martwego naskórka poprawi kondycję i wygląd skóry, a także sprawi, że będzie ona lepiej chłonąć składniki zawarte w kremach, maseczkach czy balsamach, co przecież stanowi jedną z podstaw walki z łuszczącą się skórą. Do twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia, warto sięgnąć po delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty. Sprawdzi się on w przypadku cery wrażliwej czy naczynkowej. Sprawdź te produkty:

Dieta. Łuszcząca się skóra to również sygnał o zadbanie o dietę. Ważne jest też dostarczanie do organizmu wody w sposób tradycyjny, czyli spożywanie około 2 litrów wody dziennie oraz świeżych warzyw i owoców. Nawilżanie od wewnątrz pomoże uzyskać pożądane efekty, ale wymaga konsekwencji i systematyczności.

Warto też ograniczyć spożywanie produktów, które wypłukują wodę z organizmu – jak m.in. kawa, alkohol i mocna czarna herbata. Codzienne menu powinno obfitować w produkty bogate w witaminę A, C i E, beta-karoten, cenne kwasy omega-3.

Sauna. Silnie rozgrzane powietrze również pomoże skórze – sauna rozszerza pory, co ułatwia usuwanie toksyn i martwych komórek naskórka, a dodatkowo pomaga w walce z cellulitem. Oczyszczona skóra będzie gotowa na wchłonięcie cennych składników z aplikowanych na nią kosmetyków. Pamiętajmy jednak, że mogą istnieć indywidualne przeciwwskazania dla korzystania z sauny, dlatego należy korzystać z niej z głową.

Nawilżenie to podstawa

Osoby mające z natury przesuszoną skórę – na policzkach, nosie, brwiach, wokół ust – muszą codziennie dbać o prawidłowy poziom jej nawilżenia. Aby odzyskała formę i ładny wygląd, wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy sięgnąć po preparaty silnie nawilżające, które przyczynią się do wzmocnienia lub odbudowy bariery ochronnej. Jeśli warstwa hydrolipidowa jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, czego efektem jest łuszcząca się skóra.

Krem nawilżający i maseczki. Krem nawilżający do codziennej pielęgnacji powinien być dedykowany dla skóry suchej albo ze skłonnością do łuszczenia się. Odpowiedni produkt będzie nawilżać skórę, a także zapobiegać łuszczeniu się skóry. Pomocne będą również maseczki nawilżające i serum regeneracyjne. Z naszej oferty możesz sięgnąć po:

Balsam do ciała. Po kąpieli warto użyć balsamu lub masło do ciała. Mocno wysuszona skóra potrzebuje specjalistycznych kosmetyków rano i wieczorem, ale też po wyjściu z wody. Jeśli chodzi o nasze produkty to polecamy:

Na koniec - pamiętaj o regularności

Odpowiednio dobrana pielęgnacja do suchej, łuszczącej się skóry zapewni redukcję łuszczenia się, wzmocnienie bariery ochronnej, a także poprawi nasz komfort. Warunkiem jest jednak systematyczność – bez dobrych nawyków trudno nam będzie osiągnąć pożądane efekty w przypadku tej dolegliwości.