Pielęgnacja skóry: latem i zimą, skóry naczynkowej i wrażliwej

Grafika dla artykułu Pielęgnacja skóry: latem i zimą, skóry naczynkowej i wrażliwej
Czas czytania: ok 9 min.

Pielęgnacja skóry latem

Pielęgnacja skóry to wyzwanie, zwłaszcza w strefie klimatycznej, w której mamy cztery pory roku. Inaczej nasza skóra zachowuje się zimą, inaczej kiedy robi się ciepło. Ale temperatura to jedno, a drugie rodzaj skróry z jaką obcujemy. Dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik jak pielęgnować skórę.

Pielęgnacja skóry latem Lato to festiwal kolorów, smaków, zabaw i uciech dla zmysłów. Łatwo w tej wakacyjnej radości zapomnieć o zdrowych rytuałach pielęgnacyjnych i odpuścić sobie codzienne starania o piękną skórę. Kiedy termometr pokazuje ponad 30 stopni, wtedy nie tylko my czujemy się osłabieni, potrzebujemy nawodnienia, a także ochrony przeciwsłonecznej. Skóra twarzy latem wygląda olśniewająco, ale ten efekt nie potrwa długo, jeśli odpuścimy należytą pielęgnację. Pamiętajmy więc o oczyszczaniu, nawilżaniu, nawodnieniu i ochronie przeciw promieniowaniu UV oraz wolnymi rodnikami.

Letnia pielęgnacja skóry zawsze powinna zaczynać się od dokładnego oczyszczania. Gruczoły łojowe pracują na najwyższych obrotach, wydzielając więcej sebum i tym samym przyciągając zanieczyszczenia. Nie widzimy tego od razu, bo opalona skóra wygląda zdrowo i promiennie, ale to właśnie latem pory szybciej się zapychają, zaskakując jesienią zaskórnikami i wypryskami, a nawet nasileniem trądziku.

Oprócz dokładnego oczyszczania kolejnym niezwykle istotnym aspektem letniej pielęgnacji skóry jest jej nawilżanie. Mówimy stanowcze NIE odwodnionej skórze! Trzecią ważną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, to stosowanie filtrów. Takie trzy podstawowe kroki pozwolą bez obaw spoglądać w lustro wtedy, kiedy przyjdzie nam żegnać wakacyjny czas. Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o młodość skóry, zaopatrzmy się w kosmetyk z witaminą C, która chroni przed namnażaniem się wolnych rodników. Latem mają szczególne pole do popisu.

Dowiedz się jak radzić sobie z suchą skórą. portret młodej dziewczyny

Pielęgnacja skóry latem – dlaczego tak ważne jest codzienne oczyszczanie twarzy? Letnie wieczory są długie, a przyjęcia ogrodowe przeciągają się niekiedy nawet do rana. Kto by wtedy miał ochotę na dokładny demakijaż, skoro łóżko jest już tak blisko? Przeświadczenie, że „jedna noc w makijażu przecież nie zaszkodzi” jest dużym błędem w myśleniu o potrzebach skóry. Tak jak przed snem zdejmujemy ubranie i buty, aby dobrze wypocząć, tak skóra także wymaga, aby „zdjąć” z niej warstwę podkładu, tuszu do rzęs czy cieni do powiek. Jeśli z lenistwa zaśniemy w takim kolorowym „ubranku” na twarzy, rano przywita nas zaczerwienienie oczu, podrażnienie i pieczenie skóry. Nie pozwólmy wygrać senności i wyróbmy sobie nawyk zmywania makijażu niezależnie od nastroju i pory dnia czy nocy. To po prostu nasz obowiązek przed pójściem do łóżka.

Wacik nasączony płynem lub olejkiem do demakijażu przykładamy na chwilę do oczu i ust, aby przyciągnął zanieczyszczenia. Nie trzemy, tylko delikatnie przytrzymujemy. Kosmetyk zadziała jak magnes. Polecamy Wygładzający olejek do demakijażu Clochee.

Następnie sięgamy po delikatny kosmetyk do mycia twarzy. Zwłaszcza w letniej pielęgnacji, najlepsze są produkty wymagające użycia wody. Skóra po nich jest odświeżona i czysta.

Mówiąc o oczyszczaniu, mamy na myśli także jego głębszy aspekt, czyli usuwanie martwego naskórka. Latem można odpuścić sobie inwazyjne peelingi kwasami jak salicylowy czy glikolowy, które głęboko złuszczają i mogą skutkować przebarwieniami. Można za to stosować peelingi z kwasami typu mlekowy, migdałowy czy azelainowy. One wręcz pomogą rozprawić się z przebarwieniami i zaskórnikami. Można wykonać serię trzech peelingów przed wyjazdem na urlop, dzięki czemu skóra będzie promienna, a opalenizna równomierna.

Najlepsze sposoby na nawilżenie skóry latem Mówiąc o nawilżaniu skóry latem, mamy na myśli nawodnienie jej zarówno od wewnątrz, jak i z zewnętrznej strony. Dostarczając sobie płynów (kawa, cola czy piwo nie liczą się w tym rachunku) na poziomie minimum 2,5 litra dziennie, zapobiegamy odwodnieniu organizmu, jak i skóry. Pamiętajmy, że ból głowy latem może świadczyć o niebezpiecznej dla zdrowia i życia utracie wody. Zamiast tabletki, sięgajmy po butelkę wody jak najczęściej, zanim poczujemy suchość w ustach. Skóra także będzie za to wdzięczna. Dbając o nią z zewnątrz, dostarczajmy jej składników odżywczych i nawilżających.

W ofercie Clochee znajdziecie rewelacyjny krem do pielęgnacji skóry latem: Krem matujący SPF 50. Wysoki filtr skutecznie zabezpiecza skórę twarzy, szyi oraz dekoltu przed promieniami UV i fotostarzeniem. Składnik w postaci rdestu ptasiego obfituje we flawonoidy. Działają antyoksydacyjnie, wychwytując wolne rodniki. Krem wygładza skórę, nawilża ją i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Odpowiedni poziom nawilżenia gwarantuje olej jojoba, który dodatkowo działa przeciwzapalnie. Lekko beżowy kolor ujednolica skórę i wyrównuje jej koloryt. Krem na opalonej skórze wystarczy, by wyglądała zdrowo i promiennie nawet bez podkładu. Polecany jest do skóry normalnej, tłustej i mieszanej, poprzez swoje matujące właściwości. Sprawdzi się także przy skórze wrażliwej i delikatnej. Nie trzeba dodatkowo stosować ochrony przeciw UV, bo krem można stosować jako codzienny filtr miejski. Latem nie można sobie pozwolić na stosowanie filtrów poniżej 30 SPF, a najlepszy jest właśnie współczynnik 50.

Promienie słoneczne atakują nie tylko na plaży, ale także w cieniu, a nawet przez szybę samochodu. Dobrze jest w ciągu dnia odnawiać warstwę kremu na twarzy, bo przez pot i sebum, może się ścierać i spływać.

Zobacz także: Spojrzenie pełne blasku – krem pod oczy to „mała czarna” pielęgnacji!

Skuteczna ochrona skóry latem – jak działają antyoksydanty? Wolne rodniki to słowo klucz, które latem szczególnie nabiera znaczenia. Jeśli z jakiegoś powodu atom tlenu straci elektron, staje się „dziurawy” i zaczyna krążyć po organizmie w poszukiwaniu innego prawidłowego atomu. Gdy go znajdzie, odczepia od niego elektron, tworząc nowy wolny rodnik. Ten proces zaczyna się namnażać, prowadząc do naruszenia bariery ochronnej skóry, wysuszenia i powstawania zmarszczek. Letnie kąpiele słoneczne szczególnie sprzyjają nadmiernej ekspansji wolnych rodników. Oprócz opalania ich powstawaniu sprzyja grillowanie i smażenie potraw, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, silny stres, długotrwały wysiłek fizyczny, picie alkoholu w dużych ilościach i palenie papierosów.

opalająca się dziewczyna

To nie jest tak, że możemy wyeliminować zupełnie wolne rodniki, bo mają też pozytywny aspekt: rozprawiają się z wirusami, pochłaniając ich elektrony. Niebezpieczny staje się jednak ich nadmiar. Do walki z tymi niewidocznymi atomami warto zaprosić antyoksydanty, zwane inaczej przeciwutleniaczami. Usuwają z organizmu nadwyżkę wolnych rodników. Antyoksydanty znajdziemy w nawilżających kosmetykach z witaminą C, takich jak Antyoksydacyjne serum olejowe z witaminą C. Zawarta w nim róża pomarszczona to bogactwo witaminy C, skutecznej broni przeciwko wolnym rodnikom. Serum nawilża i odbudowuje uszkodzony naskórek, wykazując działanie anti-age.

Zobacz także: Przebarwienia – niechciane pamiątki z wakacji. Skąd się biorą i jak skutecznie z nimi walczyć?

Pielęgnacja skóry zimą Przede wszystkim zacznijmy od zmian formuły kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Pora wytoczyć cięższy kaliber, a więc zamienić delikatne, żelowe, nawilżające kremy na te tłustsze. Również lekkie, szybko wchłaniające się balsamy, dobrze jest zastąpić tłustymi masłami do skóry. Chłód na zmianę z ciepłem płynącym z kaloryferów drastycznie wysusza skórę, więc zawczasu zabezpieczmy ją przed utratą wody.

Woda jest ważna przez cały rok. Nie tylko latem, kiedy wypacamy ją przez wysokie temperatury, ale i zimą, kiedy wilgotność powietrza w mieszkaniu mocno spada. Pijmy więc sporą ilość płynów i nawilżajmy skórę od środka. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w zapas maseczek nawilżających i kłaść je na twarz nawet kilka razy w tygodniu.

Jak wiadomo, długie kąpiele wysuszają skórę, więc teraz, kiedy wysycha ona wyjątkowo szybko, warto skrócić czas kąpieli do minimum. Najlepiej w ogóle zastąpić je krótkimi prysznicami. Należy też pamiętać, że woda nie powinna być gorąca, a ciepła. Dodatkowo warto zadbać o mocno nawilżające kosmetyki pod prysznic. Można też w mokrą skórę wetrzeć oliwkę, następnie delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem.

Zima to czas, kiedy słońce nie świeci już tak mocno... Jednak nadal nie rezygnujemy z filtra przeciwsłonecznego. Promieniowanie UV nie znika wraz z odejściem lata, dlaczego więc mielibyśmy zrezygnować z ochrony. Wiele kremów ma w składzie filtr. Jeśli nie jest on niższy niż SPF 15, to w zupełności wystarczy. Na stok i długie zimowe spacery, lepiej pomyśleć o SPF 30.

Kiedy już zadbamy o odpowiednią ochronę pod względem kosmetyków, nie zapominajmy o tej, którą tworzymy ubraniami. Nawet najlepiej zabezpieczone kremem, dłonie nie wytrwają długo w dobrym stanie, jeśli nie będziemy nosić rękawiczek. To samo dotyczy czapki i szalika, które osłonią nasze włosy i twarz przed chłodem i wiatrem.

Pielęgnacja skóry wrażliwej Nadwrażliwość skóry jest problemem, który dotyczy zarówno osób młodych, jak i dojrzałych i może mieć podłoże genetyczne lub być zjawiskiem nabytym. Cera wrażliwa tworzy się pod wpływem czynników endogenicznych, a także egzogenicznych. Do pierwszej grupy czynników zakwalifikować możemy stres, dietę, przebyte choroby oraz gospodarkę hormonalną. W drugiej grupie należy umieścić m.in. ostre kosmetyki i środki czystości, warunki pogodowe, zanieczyszczenia, twardą i chlorowaną wodę. Wystawianie skóry na ciągłe działanie czynników drażniących, korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków, niedobory wody w organizmie i brak właściwej suplementacji wywołują dysfunkcje bariery lipidowej naskórka, co bezpośrednio prowadzi do objawów typowych dla nadwrażliwości.

Terapia kosmetykami naturalnymi Nadmierne reakcje skóry, jak i czynniki je wywołujące są zjawiskami bardzo indywidualnymi, w związku z czym są trudne w leczeniu i pielęgnacji. Jednak nie znaczy to, że nie masz szans cieszyć się zdrową skórą. Istnieje podstawowa zasada, dotycząca kosmetyków, która w 100% sprawdza się w przypadku cery wrażliwej – im mniej składników, tym lepiej. Tę regułę spełniają łagodne, ekologiczne kosmetyki wytwarzane ze składników naturalnych oraz surowców organicznych. Preparaty tego typu nie zawierają w swoich recepturach składników potencjalnie drażniących. W przypadku większości posiadaczy cery wrażliwej trudne jest do określenia, co wywołuje efekt podrażnienia. W związku z tym stosowanie naturalnych kosmetyków o niewielkiej ilości składników zmniejsza ryzyko negatywnych reakcji skóry.

czarno-biały portret dziewczyny

Jeżeli masz wrażliwą skórę, wypróbuj naturalne kosmetyki przeznaczone głównie do tego rodzaju cery, które oferowane są w sklepie internetowym Clochee: maseczki z glinką, łagodzący tonik antyoksydacyjny, relaksujący płyn micelarny oraz rozjaśniająco-energetyzujący krem pod oczy.

Pielęgnacja skóry naczynkowej Cera, objawiająca się występowaniem zaczerwienienia oraz widocznych pajączków, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Możesz ją mieć niezależnie od wieku, ale przy pomocy zdrowej diety, zabiegów oraz kosmetyków naturalnych poradzisz sobie z jej objawami. Skoro Twoje naczynia włosowate są zbyt słabe i pękają, należy je wzmocnić, np. poprzez spożywanie produktów i stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C, B2, E, K, PP, rutynę czy wyciąg z miłorzębu japońskiego. W walce z problemami skóry naczynkowej pomocne są również bioflawonoidy czy wyciąg z zielonej herbaty i mirtu. Latem zadbaj też o krem z wysokim filtrem UV oraz intensywne nawilżanie – dostarczając zarówno odpowiednich kosmetyków od zewnątrz, jak i pijąc dużo wody.

Zdrowa skóra, czyli czego unikać Przede wszystkim unikamy - latem słońca, a zimą mrozu i wiatru, ale także innych potencjalnie drażniących czynników, takich jak twarda woda i przesuszające skórę mydło. Skórze naczynkowej nie służą gorące kąpiele, zbyt mocny peeling ani silne pocieranie, np. przy wycieraniu twarzy ręcznikiem.

Z diety warto wykluczyć ostre przyprawy, alkohol i bardzo gorące dania i napoje – trzeba dać im nieco ostygnąć. Również zbyt inwazyjne kosmetyki i ich składniki mogą podrażniać cerę. Co więc stosować? Przede wszystkim łagodne kosmetyki naturalne. Świetnie nadadzą się też te o dość tłustej konsystencji, które stworzą delikatną barierę, chroniącą zdrową skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Dbaj o skórę naczyniową z kosmetykami organicznymi Clochee, do demakijażu wybierając wygładzający olejek do mycia twarzy i łagodzący tonik antyoksydacyjny.