Przebarwienia na twarzy. Skąd się biorą i jak skutecznie z nimi walczyć?

Grafika dla artykułu Przebarwienia na twarzy. Skąd się biorą i jak skutecznie z nimi walczyć?
Czas czytania: ok 5 min.

Przebarwienia na twarzy

Przyczyn powstawania przebarwień na twarzy jest bardzo dużo. W tym artykule skupimy się na możliwościach walki z przebarwieniami posłonecznymi, bo to najczęściej z nimi mamy do czynienia po lecie. Dobrze wiedzieć też jak się przed nimi ustrzec.

Kilka słów wprowadzenia – czym w ogóle są przebarwienia? Występujące na powierzchni skóry jasno - lub ciemnobrązowe plamy to właśnie przebarwienia skóry, nazywane również hiperpigmentacjami. Ich nadreaktywność w produkcji ciemnego barwnika i jego nierównomiernego rozłożenia może być skutkiem wywołanym przez wiele czynników. Najczęściej spotykane z nich to m.in.: korzystanie z solarium, ciąża, okres menopauzy, stosowanie doustnej antykoncepcji, choroby wątroby, nadczynność tarczycy, zapalenie przydatków, a także stosowanie preparatów światłouczulających oraz kosmetyków zawierających alkohol (w tym również perfum!). Nie należy zapominać o najważniejszym czynniku - działaniu promieniowania słonecznego.

Za przebarwienia na twarzy najsilniej odpowiada działanie promieni słonecznych To właśnie przez działanie słońca powstaje najwięcej przebarwień na skórze. Wakacje to właśnie ten czas, gdy zapominamy o prawidłowej pielęgnacji i o ochronie przeciwsłonecznej. Zastanówmy się, ile razy podczas urlopu zapomnieliśmy zastosować krem z filtrem UV, lub nawet nie wzięliśmy tego pod uwagę?! „Przecież to wakacje, czas na piękną opaleniznę, którą można się pochwalić, a przez filtry się nie opalę” – przyznajmy, ile z nas tak pomyślało 😊 Nie ma nic bardziej mylnego, ale o tym w dalszej części…

Pamiętajmy, że wielkość pojawiających się przebarwień może być bardzo zróżnicowana. Mogą pojawiać się jako niewielkie punkty, czy plamki, lub rozciągać się na bardzo duże obszary skóry. Istnieje również ryzyko przekształcenia się niewielkiego przebarwienia w rozległe.

Pojawienie się plam pigmentacyjnych to przede wszystkim problem występujący na odsłoniętych obszarach skórnych, takich jak twarz, czy zewnętrzne część dłoni, które są najbardziej narażone na niekorzystane działanie promieni słonecznych.

Jakikolwiek krem do twarzy z filtrem czy krem bloker? Jak zapobiegać przebarwieniom? Prawidłowa pielęgnacja – to właśnie o niej musimy pamiętać wybierając się na wakacje. Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż zastanawiać się po fakcie, co zrobić z mało estetycznymi przebarwieniami. Z pomocą przyjdą naturalne kosmetyki od Clochee. Kierowany do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i problematycznej matujący Krem SPF 50, to propozycja dla osób poszukujących kremu typu bloker, który oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, zapewnioną przez filtry mineralne, wykazuje intensywne działanie pielęgnacyjne. Zawdzięczamy je m.in. olejowi jojoba, który jako najbardziej kompatybilny olej z naszą skórą będzie ją bardzo dobrze nawilżał, regulował pracę gruczołów łojowych, ale także przyczyni się do wygładzenia skóry, poprawy jej sprężystości i zadziała anti-age. Ten ostatni efekt, zostanie wzmocniony przez kolejną naturalną substancję aktywną, którą jest rdest ptasi, również będący antyoksydantem. Ochroni on skórę przed fotostarzeniem i zredukuje czerwienie się skóry na skutek działania promieni słonecznych. Dodatkowo, działając matująco, znacząco zredukuje błyszczenie skóry u osób, które mają problem z nadmiernym wydzielaniem sebum.

przebarwienia na twarzy

Krem z filtrem 50 – najlepsza ochrona przed przebarwieniami na twarzy i to dla każdego typu cery Twoja skóra nie jest problematyczna? Nie jest tłusta? Nie potrzebujesz efektu matującego? Nie przejmuj się, Clochee stworzyło również rozświetlający Krem SPF 30, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry normalnej, suchej, ale również mieszanej. Oczywiście, w tym produkcie również za ochronę słoneczną będą odpowiadały filtry mineralne działające jak lustra – odbijając promienie słoneczne. Działanie anti-age oraz wzmocnienie struktury skóry i zapobieganie przed TEWL – transepidermalną ucieczką wody z naskórka, zapewni olej z marchwii. Natomiast olej z pestek malin to naturalny filtr ochronny, który wzmocni zabezpieczenie skóry przed słońcem, złagodzi rumień, zadziała przeciwzapalnie, a także wpłynie na poprawę funkcjonowania gruczołów łojowych. Jako silny antyoksydant zadba również o opóźnienie pojawiających się zmarszczek.

Czytaj także: Naturalny krem z filtrem na każdą porę roku! Jakie ekologiczne składniki chronią naszą skórę przed słońcem?

Kram bloker zamiast podkładu? Obydwa produkty posiadają efekt BB. Dzięki zawartym pigmentom, które wyrównują koloryt skóry, nie musisz już w trakcie wakacji używać podkładu! Jeśli jednak jest on Twoim nieodłącznym kompanem, nic nie szkodzi - zarówno matujący Krem SPF 50 jak i rozświetlający Krem SPF 30 możesz użyć jako bazy pod makijaż.

Pamiętaj, że produkty z filtrami nie spowodują, że nasza skóra nie będzie opalona. Będzie, jak najbardziej! Opalona w zdrowy sposób, bez poparzeń, podrażnień, zaczerwienienia, czy pieczenia.

Ups, co zrobić kiedy przebarwienia na twarzy się pojawiły? Jak już wiesz, przyczyny i powstawanie przebarwień na twarzy to bardzo złożony proces. W związku z tym walka podjęta z ich likwidacją powinna być kompleksowa. Niewykluczone, że będzie potrzebna fachowa pomoc dermatologa lub kosmetologa, który skonstruuje indywidualny program redukcji istniejących przebarwień. W takich przypadkach najczęściej są to intensywne kuracje złuszczające z wykorzystaniem kwasów, działające na różnych poziomach skóry, lub laseroterapia.

Co na przebrawienia na twarzy? Wykonaj zabiegi oparte o peeling i serum z witaminą C To również bardzo ważny etap w trakcie walki z przebarwieniami na twarzy. Dzięki prawidłowej pielęgnacji domowej możesz poprawić kondycję skóry, nadać jej zdrowy wygląd oraz wyrównać jej koloryt. Pierwszym etapem będzie zastosowanie 1-2 razy w tygodniu peelingu, który złuszczy martwy naskórek i przyspieszy jego odnowę.

Czytaj także: Naturalny peeling do ciała, twarzy i ust - lepiej wybrać cukrowy czy enzymatyczny?

W zależności od typu skóry Clochee proponuje dwa różne produkty: delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty Peeling do twarzy. Pierwszy etap mamy za sobą, czas na aktywną pielęgnację z zastosowaniem antyoksydacyjnego serum olejowego z witaminą C. W tym produkcie Clochee wykorzystało działanie ekstraktu z róży pomarszczonej, która jest źródłem witaminy C – nieocenionej w wyrównywaniu kolorytu skóry, wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych, a także działaniu przeciwzmarszczkowym. Dodatkowy efekt regeneracyjny zapewni zawarty w serum olej z pestek śliwki, bogaty w kwasy omega 3,6,9 – kwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.

Mimo że walka z przebarwieniami na twarzy to często bardzo trudny i długotrwały proces, można sobie z nimi poradzić! Pamiętajmy, że najważniejsze jest kompleksowe działanie. Specjalistyczne zabiegi są pomocne, jednak na co dzień warto pamiętać o stosowaniu naturalnych kosmetyków w domowej pielęgnacji!