Ochrona skóry przed chłodem
Masz suchą skórę twarzy? Zobacz jak skutecznie chronić ją przed mrozem i wiatrem, aby nie straciła blasku i zdrowego wyglądu. Oto sprawdzone sposoby!
Sucha skóra twarzy - jak ją ochronić przed wiatrem i zimnem?
Nadeszła jesień, a zima zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy nasza sucha skóra twarzy potrzebuje specjalnej ochrony przed chłodem i wiatrem. Jak o nią dbać, by zachowała zdrowy wygląd i blask?
Sucha skóra twarzy – podstawy jesienno-zimowej pielęgnacji
Co grozi suchej skórze twarzy w chłodne, wietrzne dni?
Pielęgnacja skóry powinna podlegać sezonowym zmianom. Tylko to jest w stanie zapewnić jej solidną ochronę przed panującymi warunkami atmosferycznymi. Jesienią i zimą nasza sucha skóra twarzy boryka się z różnymi problemami. Długie przebywanie na mrozie i nagłe zmiany temperatury – ciepło/zimno, bardzo niekorzystnie odbijają się na suchej skórze twarzy. Możemy zaobserwować jej wzmożoną wrażliwość, która zazwyczaj objawia się zaczerwienieniem, stanem napięcia oraz często widocznym łuszczeniem się. Może pojawić się także zwiększona tendencja do występowania stanów zapalnych w postaci ropnych wyprysków. Niska temperatura obkurcza naczynka spowalniając i osłabiając ukrwienie skóry, co sprawia, że cera staje się szara i ziemista. Reakcją wtórną na długi kontakt z zimnem jest rozszerzenie naczynek, co z kolei osłabia je i zwiększa ich kruchość. Następstwem może być początkowo ustępujący rumień, który z czasem staje się przewlekły. Efektem narastającej kruchości naczyń włosowatych mogą być tzw. teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone naczynka. Mylne jest także stwierdzenie, że jesienią i zimą, dla suchej skóry twarzy, groźny jest tylko mróz. Równie groźne potrafią być promienie słoneczne, szczególnie, jeśli odbijane są od warstwy śnieżnego puchu. Zimą równie łatwo o oparzenia słoneczne, jak podczas rajskich wakacji.
Tego potrzebuje sucha skóra twarzy w sezonie jesienno-zimowym!
Chłodne powietrze jest bardzo suche, co sprawia, że cera jest szczególnie narażona na utratę wilgotności. Także powietrze w ogrzewanych, czy klimatyzowanych pomieszczeniach nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia naskórka. Dlatego sucha skóra twarzy potrzebuje przede wszystkim solidnej dawki nawilżenia oraz wzmocnienia płaszcza hydro-lipidowego, który zapobiega transepidermalnej ucieczce wody. Równie ważna co nawilżenie, jest ochrona suchej skóry twarzy przed promieniowaniem UV. Aby zapobiec procesom niszczenia skóry, dermatolodzy zalecają stosowanie kremów z filtrem przez cały rok, niezależnie od pogody czy pory roku.
Jak ochronić suchą skórę twarzy przed chłodem i wiatrem?
Zacznijmy od dokładnego oczyszczenia! Co stosować do mycia o tej porze roku, by skutecznie oczyścić suchą skórę twarzy, ale nie podrażnić jej? Najlepszym rozwiązaniem będzie Wygładzający olejek do demakijażu, który skutecznie usuwa ze skóry wszelkie codzienne zanieczyszczenia oraz makijaż. W skład olejku wchodzi bogaty w witaminy A, E, B olej sezamowy oraz odżywczy olej ze słodkich migdałów. Olej sezamowy nawilża i regeneruje naskórek, co jest niezwykle ważne w mroźne dni. Olejek ze słodkich migdałów wzmacnia płaszcz lipidowy skóry i wpływa na poprawę jej ukrwienia oraz zapobiega odwodnieniu. Gdy nasza sucha skóra twarzy jest dokładnie oczyszczona, warto nałożyć na nią Antyoksydacyjne serum olejowe z witaminą C, które poprawi jej elastyczność oraz wzmocni narażone na rozszerzanie w mroźne dni naczynia krwionośne. Serum ma postać bezwodną, która dodatkowo zabezpieczy skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Skuteczna pielęgnacja suchej skóry twarzy, zwłaszcza ta jesienno-zimowa, nie może obyć się bez bogatych w składniki odżywcze kremów. Ważne jest, aby krem na dzień i krem na noc wzajemnie się uzupełniały. Pozwoli to zapewnić skórze kompleksową pielęgnację, która ochroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zregeneruje i odbuduje uszkodzony naskórek. Przeciwzmarszczkowy krem na dzień niezwykle intensywnie regeneruje i wygładza skórę. Zawiera dwie naturalne substancje odżywcze - algi i olej jojoba. Algi wykazują doskonałe zdolności odnowy naskórka. Zawarte w nich witaminy E i C oraz ß-karoten znakomicie wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Zawarte w algach polifenole, posiadają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Algi działają także nawilżająco, oczyszczająco i łagodząco. Znajdujący się w kremie przeciwzmarszczkowym olej jojoba słynie ze swojego działania nawilżającego i przeciwzapalnego. Działanie kremu na dzień znakomicie uzupełni Krem odmładzająco-regenerujący na noc. Zawarty w kosmetyku olej arganowy wzmacnia barierę hydro-lipidową skóry, dzięki czemu utrzymuje ona swoją elastyczność. Oba kremy charakteryzują się bogatą konsystencją, która będzie skutecznie zabezpieczała suchą skórę twarzy przed chłodem i wiatrem.
Przeczytaj, jeśli chcesz dowiedzieć się jak kompleksowo poradzić sobie z suchą skórą.
SOS dla suchej skóry twarzy!
Jeśli mimo stosowania właściwej pielęgnacji, nasza sucha skóra twarzy dalej woła o pomoc, sięgnijmy po Nawilżającą maskę z czerwoną glinką, która zawiera dwa, niezwykle bogate w składniki odżywcze, roślinne ekstrakty – ekstrakt z lnu i ekstrakt z jabłka. Ekstrakt z lnu zawiera wiele bezcennych składników, między innymi niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: linolenowy i linolowy, białko, cynk oraz witaminę E – nazywaną witaminą młodości. Ekstrakt z lnu intensywnie regeneruje, głęboko nawilża i znacząco poprawia koloryt skóry. Ekstrakt z jabłka ma natomiast doskonałe właściwości przeciwutleniające i antyoksydacyjne, znakomicie poprawia elastyczność skóry oraz pobudza odnowę naskórka. Zawarta w maseczce nawilżającej czerwona glinka jest substancją mineralną obfitującą w takie składniki jak: krzem, żelazo, mangan, potas i tytan. Zapobiega ona rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, wyrównuje koloryt skóry i oczyszcza ją.
Tego sucha skóra twarzy nie lubi – czego unikać, gdy za oknem mróz i wiatr?
Sucha skóra twarzy wymaga specjalnego traktowania, zwłaszcza jesienią i zimą. Dlatego w tym okresie warto ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne, które mogą dodatkowo ją podrażniać. Przede wszystkim należy zrezygnować z częstego peelingowania suchej skóry twarzy. Nadużywanie peelingów narusza warstwę ochronną naskórka, czyli płaszcz hydro-lipidowy, co po pewnym czasie może zakończy się podrażnieniem, suchością i nadmiernym napięciem skóry. Mając suchą skórę twarzy, zrezygnujmy także z używania żelowych lub bardzo lekkich kremów, które ze względu na niską zawartość tłuszczy, nie odbudowują uszkodzeń występujących w płaszczu ochronnym skóry. Decydując się w okresie jesienno-zimowym na profesjonalne zabiegi złuszczające, takie jak mikrodermabrazja, złuszczanie kwasami lub laserem należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry. Po takich zabiegach jest ona pozbawiona własnej ochrony, wymaga solidnego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami.