Widoczne naczynka
Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, zaczerwieniona i nadreaktywna, to znak, że możesz mieć skórę tzw. naczyniową. O tym jak prawidłową ją pielęgnować dowiesz się się z tego artykułu.
Cera naczyniowa jest dość problematyczna, o czym wie każda jej posiadaczka, a charakteryzuje się ona:
-
rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, skutkującymi skłonnością do powstawania zaczerwienień,
-
nierównym kolorytem skóry,
-
widocznością tzw. „pajączków”.
Występujące objawy mogą objawiać się na skutek działania, takich czynników jak:
-
ekspozycja na słońce,
-
wiatr,
-
mróz,
-
stale zmieniające się warunki atmosferyczne,
-
stres,
-
nieprawidłowe żywienie (np. ostre przyprawy, bardzo gorące posiłki).
Skóra nadreaktywna – jak ją pielęgnować?
Nie wszystkie czynniki, które mają negatywny wpływ na stan skóry naczyniowej możemy wyeliminować. Jednak istnieją takie, nad którymi możemy zapanować. Przede wszystkim dieta. Posiadając cerę wrażliwą nie powinno się spożywać potraw pikantnych, które mogą nasilić występowanie rumienia. Za to na stałe w posiłkach wskazane są produkty bogate w witaminę C (np. pomarańcza, cytryna, papryka) czy K (np. brokuły, szpinak, jarmuż). Trzeba również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu!
Taki typ skóry szczególną uwagę powinien też zwrócić na dobór odpowiedniej pielęgnacji, która będzie bogata w korzystne dla niej składniki aktywne i nie podrażni jej. Na co dzień, bez względu na porę roku skóry naczyniowe (a tak naprawdę każdy typ skóry), powinny pamiętać o kremie z wysokim filtrem UV. Skóry nadreaktywne potrzebują także złuszczania. W tym celu jednak zdecydowanie lepiej wybrać peeling enzymatyczny, który jest bardzo delikatnym produktem i nie wywoła dodatkowych podrażnień. Cery naczyniowe potrzebują również silnego nawilżenia, dlatego dobrze włączyć do pielęgnacji produkty, które zawierają składniki aktywne pomocne w jego utrzymaniu na wysokim poziomie. Są to między innymi: kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu czy grzyb śnieżny.