Poznaj składniki kosmetyków naturalnych do ciała i twarzy
Doskonale sprawdzają się bowiem do pielęgnacji wszystkich typów cery. Ponadto są one szczególnie cenione przez osoby mające cerę wrażliwą, ze skłonnościami do podrażnień – nie zawierają bowiem sztucznych składników. Chętnie sięgają po nie także weganie. Jednak czy wszystkie kosmetyki naturalne są sobie równe? Po które z nich rzeczywiście warto sięgać? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w przewodniku po świecie kosmetyków naturalnych! Przeanalizujemy ich skład i właściwości oraz doradzimy, jak dobrać kosmetyki do każdego typu cery.
Spis treści: Kosmetyki naturalne w świetle prawa Kosmetyki naturalne w prostych słowach Skąd pewność, że sięgasz po kosmetyki w 100% naturalne? Certyfikowane kosmetyki naturalne Ekologiczne kosmetyki naturalne bez ograniczeń Organiczne kosmetyki do twarzy Naturalne maseczki do twarzy Organiczne kosmetyki do ciała Ekologiczne kosmetyki dla wegan Składniki ekologicznych kosmetyków dla wegan Składniki kosmetyków naturalnych
Kosmetyki naturalne w świetle prawa
Rosnąca popularność kosmetyków naturalnych zrodziła potrzebę prawnego uregulowania kwestii związanych z ich produkcją, co jest jak najbardziej uzasadnione pod względem bezpieczeństwa konsumentów, czyli użytkowników tych kosmetyków. I tak definicja kosmetyku w polskim ustawodawstwie jest zgodna z Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej dotyczącą produktu kosmetycznego (76/768/EWG). W świetle tego postanowienia „kosmetyk oznacza każdy produkt przeznaczony do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (skórą, owłosieniem, paznokciami, wargami i zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym zadaniem jest ich czyszczenie, perfumowanie, lub ochranianie, aby utrzymywać je w dobrym stanie, zmieniać ich wygląd lub poprawiać zapachy ciała”. Na podstawie tej definicji możemy jedynie uznać, że kosmetyki naturalne zgodnie z prawem stanowią produkt kosmetyczny. Jednak aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym szczególnym rodzaju kosmetyków, musimy się odwołać do wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) z września 2000 roku. Z tego dokumentu możemy się dowiedzieć, że „kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjaznych dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi i enzymatycznymi”. Co to wszystko oznacza w praktyce?
Kosmetyki naturalne w prostych słowach
Kosmetyki naturalne są zatem produktami, których składniki pochodzą wyłącznie z ekologicznych i certyfikowanych upraw i plantacji. Mogą być także pozyskiwane z dziko rosnących roślin. W ich składzie znajdziemy naturalne surowce, takie jak:
- oleje roślinne;
- olejki eteryczne i ich frakcje;
- wyciągi z ziół i nektarów kwiatów;
- tłuszcze i woski,
- nieorganiczne sole i tlenki otrzymywane z minerałów;
- naturalne barwniki;
- naturalne emulgatory (np. estry sacharozy, poliglicerolu, alkilowane poliglukozydy);
- naturalne emolienty (estry pochodzenia naturalnego);
- konserwanty identyczne z naturalnymi, czyli takie, których odpowiedniki w postaci chemicznie takich samych lub bardzo zbliżonych związków występują w przyrodzie.
Do produkcji kosmetyków naturalnych wykorzystuje się także składniki pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwane jedynie z żywych organizmów zwierzęcych, w tym między innymi lanolinę, wosk pszczeli, mleczko pszczele czy mleko i jego pochodne. Ponadto dopuszcza się stosowanie barwników pochodzenia naturalnego. Nie mogą być natomiast sztucznie perfumowane. Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy wyznaczył także surowce kosmetyczne bezwzględnie zakazane podczas produkcji kosmetyków naturalnych. Do takich surowców zaliczono:
- aromaty i barwniki syntetyczne;
- pochodne ropy naftowej (np. wazelina, parafina, olej mineralny);
- parabeny;
- silikony;
- karbomery oraz konserwanty nieidentyczne z naturalnymi.
Kosmetyki naturalne powinny być zatem naturalne w każdym calu – zarówno w odniesieniu do nas jako użytkowników, jak i do środowiska naturalnego. Dlatego warto zwracać uwagę na to, aby opakowania kosmetyków naturalnych były wykonane z surowców wtórnych, poddających się biodegradacji. Poza tym wszystkie tego typu produkty należy pakować oszczędnie, unikając zbędnych kartoników i folii zewnętrznych. Tego typu założenia powinny stanowić część filozofii firm produkujących kosmetyki naturalne. Nie inaczej jest także w Clochee, gdzie kierujemy się sentencją mówiącą o tym, że „Wszystko podlega naturze”.