Sucha skóra po zimie? Częsty problem! 20 sposobów na piękną cerę wiosną
Sucha skóra, suche dłonie? A może suche plamy na ciele, na skórze? To oczywiste, że skóra po zimie nie jest w najlepszej kondycji - przez kilka miesięcy była nieustannie narażona na ciągłe wahania temperatur, siarczysty mróz i zgubne wpływy klimatyzacji. Dlatego na przedwiośniu, kiedy śnieg nam już niestraszny a słońce coraz dłużej pozostaje na horyzoncie, naszej cerze należy się szczególny rodzaj pielęgnacji, dzięki któremu szybko odzyska dawną formę. Oto 20 porad na piękną cerę wiosną!
Oto 20 porad, które pomogą Ci poradzić sobie z suchą skórą i suchymi dłońmi:
1. Sucha skóra po zimie - najpierw oczyść cerę!
Wysuszona skóra po zimie wymaga solidnego oczyszczenia. Przez kilka miesięcy aktywnie zabezpieczałyśmy ją przed mrozem za pomocą tłustych kremów ochronnych i grubszej warstwy makijażu, dlatego wiosną trzeba poradzić sobie z zatkanymi porami i zablokowanymi ujściami gruczołów łojowych. Bez gruntownego oczyszczenia skóra nie będzie w stanie przyjąć dobrodziejstw płynących z pielęgnacji kosmetykami odżywczymi, a w konsekwencji znacznie szybciej się zestarzeje.
2. Peeling na dobry początek
Nie ma lepszego sposobu na złuszczenie obumarłego naskórka i nadanie cerze zdrowego kolorytu niż systematyczny peeling. Przyda się on zwłaszcza przesuszonej skórze twarzy. Dzięki rozluźnieniu warstwy rogowej możliwy jest transport substancji biologicznie aktywnych w głąb naszej skóry, dlatego peelingi stosuje się przed rozpoczęciem odżywczych kuracji pielęgnacyjnych. Kosmetyk peelingujący należy rozważnie dobrać do typu naszej cery - skóra sucha i wrażliwa wymaga specjalnej, delikatnej pielęgnacji, do której nie nadają się gruboziarniste kosmetyki, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie łagodnego peelingu enzymatycznego. Nie zawiera on ścierających naskórek drobinek a jedynie enzymy, które oddziałują na cerę bez konieczności pocierania jej, co istotne jest również w przypadku skóry naczynkowej. Do typów tłustych, mieszanych i łojotokowych nadają się preparaty ziarniste, np. te zawierające zmielone cząstki owoców czy łupinki orzechów.
3. Skóra to nie tylko twarz!
Przy zabiegach złuszczających należy pamiętać, że pielęgnacja nigdy nie kończy się na skórze twarzy. Po zimie na regenerację czeka całe nasze ciało, do tej pory przykryte nieoddychającymi warstwami ubrań – dlatego właśnie mogą pojawić się suche plamy na ciele i sucha skóra na dłoniach. Warto poświęcić czas na odżywienie całego naskórka i regularne masaże peelingujące. Dobrym rozwiązaniem są owocowe peelingi cukrowe, które stymulują samoregenerację naskórka. Zawarte ich składzie masło shea działa łagodząco i antybakteryjnie a dzięki swojej konsystencji skutecznie natłuszcza przesuszoną skórę. Najistotniejszą zasadą pielęgnacji ciała przy pomocy kosmetyków peelingujących jest systematyczność - preparat należy stosować raz w tygodniu. W ten sposób możemy mieć pewność, że pielęgnujemy całe nasze ciało, aż po dłonie. Najlepsze efekty wygładzające daje przynajmniej 20-minutowy masaż skóry.
4. Przed wiosną zadbaj o detoksykację
Zimą zmieniają się nasze przyzwyczajenia. Jadłospis staje się bogatszy w tłuste potrawy, pijemy więcej kawy i znacznie rzadziej sięgamy po świeże owoce i warzywa. Sporo czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, a gdy już z nich wyjdziemy, narażamy się na wszechobecne zanieczyszczenia powietrza spalinami i dymem grzewczym. Dlatego wczesna wiosna to idealny moment na zafundowanie organizmowi gruntownej detoksykacji, która pomoże oczyścić go z toksyn i nagromadzonych przez zimowe miesiące zanieczyszczeń. Najistotniejsze w filtrowaniu organizmu jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej w formie niegazowanej wody mineralnej i ziołowych herbat. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta. Tu królują produkty z wysoką zawartością błonnika, który ma zdolność wchłaniania wody i przyspiesza pracę jelit. W dużych ilości błonnik występuje między innymi w roślinach strączkowych, warzywach, owocach, ziarnach zbóż oraz siemieniu lnianym.
5. Sauna i jej dobroczynny wpływ na skórę
Sprawną detoksykację organizmu z pewnością wspomoże pobyt w saunie. O ile nie wykazujemy tendencji do schorzeń kardiologicznych, kilka minut silnie rozgrzanego powietrza z pewnością dobrze zrobi naszej skórze. Sauna skutecznie rozszerza pory, co ułatwia organizmowi pozbycie się szkodliwych substancji i martwych komórek naskórka. Ciało staje się zrelaksowane i dobrze dotlenione a skóra ulega głębokiemu oczyszczeniu z toksyn. Saunowanie świetnie pobudza układ krążenia i pomaga w walce z cellulitem. Sprzyja również astmatykom, gdyż skutecznie oczyszcza i udrażnia drogi oddechowe.
6. Witaminy - na ratunek suchej skórze!
Naskórek po zimie najczęściej jest ściągnięty, zaczerwieniony i podatny na podrażnienia. Przesuszony często się łuszczy i ma szarawy, zmęczony odcień. Dzieje się tak dlatego, że w okresie zimowym skórze brakuje witamin, z których najważniejszymi są witaminy A, E i C. Aby przywrócić cerze blask i zdrowy wygląd należy na stałe wprowadzić do diety świeże warzywa i owoce, tłuszcze roślinne, nasiona słonecznika i dyni a także pełnoziarniste produkty zbożowe. Odpowiednia dieta ma również wpływ na stan naszych rąk. Na popękane dłonie pomoże dostarczenie organizmowi witaminy A, którą znaleźć można w takich produktach, jak: żółtka jaj, ser żółty, marchew, morele, szpinak. Dla lepszego uelastycznienia i nawilżenia suchych dłoni warto pamiętać także o witaminie E, obecnej m.in. w olejach roślinnych, orzechach czy kiełkach. Przydadzą się również bogate w witaminy kremy regenerujące na dzień i na noc.
7. Wiosenne maseczki na cerę
Oczyszczona z zimowych pozostałości skóra w pełni zasługuje na relaks i odpoczynek. Idealne w tym celu będą odżywcze maseczki nawilżające. Najlepsze są te na bazie białej, czerwonej i zielonej glinki, w których w skład wchodzą liczne składniki naturalne, na przykład w postaci ekstraktów z lnu, szałwii, jabłka czy porzeczki.
8. Suche dłonie? Już niedługo...
Ujemne temperatury i nikła wilgotność powietrza nie sprzyjają zachowaniu zdrowej, pięknie wyglądającej skóry. W okresie zimowym szczególnie obrywa się dłoniom. Wie o tym każdy, kto próbował pisać SMS-y na mrozie czy zapomniał zabrać na spacer pary rękawiczek. Przyczyną jest zwiększona przez nas skórkowa utrata wody, która prowadzi do obniżenia grubości (nawet do 40%!) naturalnej bariery lipidowej skóry. Pozbawione ochrony dłonie szybko się przesuszają i pękają, stają się też wrażliwe na zmianę temperatur i podatne na zaczerwienienia. Aby wiosną skutecznie zregenerować suche dłonie należy sięgnąć po lekkie kremy do suchej skóry za dnia oraz bogate w substancje odżywcze (w tym lipidy, ceramidy i nienasycone kwasy tłuszczowe) preparaty na noc.
Dłonie tak naprawdę są nieustannie narażone na przesuszenie, dlatego o ich pielęgnacji powinniśmy pamiętać cały rok. Zawsze warto mieć w domu regenerujący krem do rąk oraz kilka składników, które posłużyć nam może na domowe maseczki i peelingi do rąk. Istnieje wiele domowych sposobów pomagających w regularnej pielęgnacji rąk, najprostsze z nich to:
- zakładanie rękawiczek przy pracach domowych – chronią przed detergentami
- stosowanie mydeł bogatych w środki natłuszczające i nawilżające
- unikanie gorącej wody podczas mycia naczyń Istnieje wiele sposobów pielęgnacyjnych na suchą skórę rąk i dłoni. Wypróbuj parę, pamiętaj o regularności i ciesz się nawilżoną i odżywioną skórą na nowo!
9. Stop popękanej skórze stóp!
Choć w sandałkach wystąpimy dopiero latem lub późną wiosną, to o pielęgnację zmęczonych zimowym obuwiem stóp należy zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Przedwiośnie to pora, by przywrócić stopom gładką skórę a bladym paznokciom nadać zdrowszy koloryt. Sprawdzonym sposobem na zmiękczenie naskórka stóp i pozbycie się wszelkich nieestetycznych zrogowaceń, jest kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, która ma także właściwości dezynfekujące i kojące. Nie obędzie się również bez specjalnej tarki, która pozwoli skutecznie usunąć rozmiękczony uprzednio, zbędny naskórek. Następnym krokiem wiosennej pielęgnacji jest posmarowanie stóp kremem nawilżającym i naciągnięcie pary czystych, bawełnianych skarpetek.
10. Zamień krem nawilżający na emulsję
Podstawową zasadą pielęgnowania cery na wiosnę jest unikanie wszelkich ciężkich kosmetyków. Zimą twarz narażona jest na atak ujemnych temperatur i przesuszone powietrze, dlatego należy ją chronić przy pomocy tłustych kremów. Wiosną oczyszczonej i nawilżonej skórze trzeba dać możliwość oddychania, dlatego warto wybrać wszelkie preparaty o lekkiej konsystencji, które nie utrudniają cerze jej podstawowej funkcji - wydzielania. Podczas cieplejszych dni lepiej sprawdzą się delikatne formuły w postaci emulsji i nieobciążające podkłady.
11. Akcja: wiosenna regeneracja, czyli sięgamy po serum
Przedwiośnie to idealny moment aby sięgnąć po kosmetyk do zadań specjalnych. Po dokładnym umyciu twarzy i peelingu warto zastosować serum odżywiające, które przy pomocy zawartych w nim kwasów hialuronowych skutecznie nawilża i regeneruje zmęczoną zimą skórę. Preparat ma lekką nieoleistą konsystencję, świetnie się wchłania i spokojnie można stosować go pod krem. Serum nawilżające świetnie sprawdza się także nakładane na noc, kiedy nasza skóra podlega najintensywniejszej regeneracji.
12. Chcesz zadbać o skórę? Postaw na systematyczność
Należy pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała nie są w stanie odżywić naszej skóry po zimowych miesiącach, jeśli stosowane są rzadko i nieregularnie. Dbanie o skórę jest jak ćwiczenia na siłowni - bez systematycznych nakładów pracy, samozaparcia i dobrych nawyków trudno o spektakularne efekty.
13. Kosmetyki naturalne: zabierz przyrodę do swojej łazienki
Wiosna to moment, w którym natura budzi się do życia - a my razem z nią. Pogoda jest coraz łaskawsza dla długich spacerów, słońce zagląda w nasze okna znacznie częściej a ludziom wraca energia i zapał, które w czasie zimy uległy swoistej hibernacji. Sposób w jaki się odżywiamy również bliższy jest naturze - królują coraz bardziej dostępne i świeże owoce i warzywa, do codziennej diety wracają lekkie przekąski, wyrabia się też nawyk sięgania po wodę. To świetnie działa na organizm od środka, pozwalając na skuteczną detoksykację i dając poczucie przyjemnej lekkości. Jeśli natura tak pozytywnie działa na nas od wewnątrz, dobrym pomysłem jest także pozwolić jej zadbać o nasz wygląd zewnętrzny. Wiosna to idealny czas, by rozpocząć przygodę z kosmetykami naturalnymi i dać się rozpieścić dobroczynnemu wpływowi sił przyrody! Zrezygnuj z chemicznych kompozycji o sztucznym zapachu i wypełnij swoją łazienkę wonią róży damasceńskiej, świeżych owoców i migdałów. A swojej skórze daj to, na co naprawdę zasługuje.
14. Cera trądzikowa wiosną
Posiadaczki cery skłonnej do wyprysków zwykle starają się zminimalizować błyszczenie wszelkimi dostępnymi preparatami matującymi, niejednokrotnie zapominając o jej prawidłowym nawilżeniu. To błąd, ponieważ skóra łojotokowa nie jest w stanie skutecznie się wyleczyć bez odpowiedniej ilości wody w głębszych jej warstwach. Dojdzie jedynie do nadmiernego przesuszenia, co wcale nie poprawi jej kondycji. Cerę trądzikową należy nawadniać za pomocą preparatów o lekkiej, nie obciążającej skóry konsystencji, najlepiej z dodatkiem kwasu hialuronowego, który zapobiega utracie wody własnej i wiąże wodę w naskórku. Poza nawilżaniem warto pamiętać o regularnym złuszczaniu cery - skóra tłusta wydziela dużo sebum, które blokuje prawidłowe zrzucanie martwych komórek. Dlatego posiadaczki problematycznej skóry powinny postawić na pielęgnację opartą na cyklu złuszczanie-nawilżanie, co pozwoli cerze zachować piękny, zdrowy wygląd na wiosnę.
15. Przywróć suchej skórze blask
Cera tuż po zimie ma zwykle zszarzały odcień, któremu daleko do oczekiwanego, zdrowego kolorytu. Aby podreperować spowolnione mikrokrążenie skórne warto sięgnąć po kosmetyki rozświetlające, szczególnie te przeznaczone do okolic oczu. Dzięki zawartej w składzie kofeinie wybrane preparaty energetyzujące zmniejszają obrzęki i cienie, chronią przed skutkami światła słonecznego i przyjemnie wygładzają suchą skórę, natomiast ekstrakt ze strelicji białej ma właściwości rozjaśniające i nawilżające, co czyni skórę piękną i gotową na nową porę roku.
16. Filtr UV wiosną? Koniecznie!
Kremy z filtrem UV kojarzą nam się głównie z plażą i upalnym, letnim słońcem. Nie można jednak zapominać, że o ochronę naszej skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym należy dbać przez okrągły rok! I to nie tylko dlatego, że skóra uniknie wówczas szkodliwych skutków promieniowania UVB, które zwiększa ryzyko pojawienia się czerniaka skóry czy powoduje jej gwałtowne zaczerwienienie (a nawet oparzenie). Chronić należy się także przed (do niedawna uznawanym za nieszkodliwe) promieniowaniem UVA, które znacznie przyspiesza procesy starzeniowe skóry.
17. Zapanuj nad przebarwieniami i plamkami: ratujemy skórę wrażliwą
Wiosna to pora, kiedy nasila się docierające do nas promieniowanie słoneczne, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na gromadzenie się pod skórą, zwłaszcza wrażliwą, zbyt dużych ilości melaniny, która jest główną przyczyną powstawania plam pigmentacyjnych, przebarwień i nierównego kolorytu cery. Z pomocą przychodzą kosmetyki zawierające substancje pochodzenia morskiego (np. wyciąg z alg), które spowalniają wydzielanie melaniny. Jednocześnie nie powinnyśmy zapominać o odpowiednich filtrach UV.
18. Aktywność fizyczna a skóra
Poza wysmukleniem sylwetki uprawianie sportu niesie również nieocenione korzyści dla kondycji naszej skóry. Ćwiczenia pomagają w pozbyciu się cellulitu, a dzięki zapewnianiu odpowiedniego dotlenienia organizmu wpływają także na jędrność i elastyczność naskórka. Regularna gimnastyka przyspiesza metabolizm i poprawia system krążenia, dzięki czemu tkanki są odżywione a skóra znacznie zdrowiej się prezentuje. Jeśli myślałaś o wykupieniu karnetu na siłownię albo kursie tańca - nie zwlekaj, bo skorzysta na tym nie tylko figura!
19. Wiosenna dieta na starzejącą się cerę
Przyszedł czas, kiedy można już wyrzucić bogaty w tłuszcze, zimowy jadłospis i zastąpić go zdrowymi kompozycjami z lokalnych ogródków. Wiosną mamy więcej energii, którą można spożytkować na zdrowsze odżywianie i rezygnację z łatwo dostępnych, ciężkich fastfoodów. Aby przeciwdziałać uszkodzeniom kolagenu, który stanowi swoiste “rusztowanie” dla naszej skóry, warto zrezygnować ze słodkich przekąsek. Cukry, a w szczególności proste, przylepiają się do włókien kolagenu i niszczą je, co znacząco wpływa na proces starzenia się skóry. Dla odnowy biologicznej warto dorzucać do posiłków produkty zawierające aktywne enzymy, które są w stanie rozdzielić glukozę i białko kolagenowe zanim dojdzie do znaczącej ingerencji w struktury naszej skóry. Świetnym źródłem enzymów tego typu są np. algi morskie. Spożywane regularnie z pewnością przyczynią się do poprawy wyglądu naszej twarzy - skóra zregeneruje się i nabierze zdrowego odcienia.
20. Brzydka cera? Przestań się stresować!
Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, jednak udowodnione jest, że poziom stresu ma ogromny wpływ na ogólną kondycję całego organizmu. Nieprzespane noce, szybkie tempo życia i chroniczne poczucie ciążącego obowiązku owocują najróżniejszymi skutkami ubocznymi. Osoby nadmiernie zestresowane skarżą się na problemy z sercem, dolegliwości trawienne oraz zaburzenia psychiczne, które mogą prowadzić nawet do stanów lękowych. Ponadto ciągłe napięcie odbija się również na naszym wyglądzie: paznokcie stają się kruche i łamliwe, włosy mają tendencję do wypadania a pod oczami uwidaczniają się ciemne plamy. Na skutek wywołanych stresem zaburzeń w krążeniu krwi komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości substancji odżywczych, co przekłada się na stan naszej skóry i brzydką cerę - skóra szybko się wysusza, swędzi i nabiera ziemistego, niezdrowego odcienia. Warto na moment się zatrzymać i uświadomić sobie, że brak oddechu i nadmierne przejmowanie się każdym problemem to znak naszych czasów a nie jedyna możliwa obecnie droga. Nadmierny stres zaliczany jest w poczet chorób cywilizacyjnych, które narzuca nam tempo współczesnego życia. Kiedyś ludzie żyli spokojniej, bliżej natury. Może to właśnie wiosna jest idealnym momentem, aby w pobliskim parku lub nad okolicznym jeziorem poszukać ukojenia w codziennym pędzie? Usiądź, zrelaksuj umysł, dotleń organizm i po prostu ciesz się chwilą. A jeśli nie masz w pobliżu skrawka zieleni, zorganizuj sobie relaksującą kąpiel tylko dla siebie. Najlepiej pachnącą jak sama natura.