Kosmetyki z probiotykami i prebiotykami, a mikrobiom skóry

Grafika dla artykułu Kosmetyki z probiotykami i prebiotykami, a mikrobiom skóry
Czas czytania: ok 6 min.

#probiotyki #prebiotyki #postbiotyki #mikrobiom #okiemkosmetologa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest mikrobiom skóry
  • Prebiotyki a probiotyki a postbiotyki
  • Probiotyki w suplementach
  • Probiotyki w kosmetykach
  • Jakie są najlepsze kosmetyki z prebiotykami na skórę twarzy?

Od dekad temat probiotyków i prebiotyków koncentrował się na zdrowiu (w szczególności jelit), ale w ostatnich latach zyskał także na znaczeniu w świecie kosmetyków. W jaki sposób te dwa składniki różnią się od siebie, jak wpływają na naszą skórę, a przede wszystkim – jak mogą przyczynić się do zdrowia naszego mikrobiomu skóry? W tym artykule postaram się rozwikłać te pytania, omawiając różnice pomiędzy probiotykami i prebiotykami oraz ich rosnące znaczenie w branży beauty.

50.png

Mikrobiom skóry - budowa

Mikrobiom skóry to niezwykle złożony ekosystem, który składa się z bilionów mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby, wirusy, a nawet roztocza, które współistnieją na powierzchni naszej skóry. Pod względem strukturalnym, mikrobiom skóry jest niejednolity – różne obszary skóry (takie jak pachy, twarz, dłonie czy pachwiny) posiadają odmienny skład mikroflory, co wynika z różnic w wilgotności, poziomie lipidów oraz pH skóry w tych miejscach. Mikroflora w mikrobiomie skóry z kolei składa się głównie z:

  • bakterii, z których najważniejsze to gatunki z rodzaju Staphylococcus, Corynebacterium, Cutibacterium (dawniej Propionibacterium) oraz
  • drożdży z rodzaju Malassezia,

które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry.

48.png

Mikrobiom skóry - jak działa? Czym jest dysbioza?

Zdrowy mikrobiom skóry działa jak tarcza ochronna, tworząc na powierzchni skóry warstwę, która zapobiega namnażaniu się patogenów oraz wspiera jej naturalne mechanizmy obronne. Skład mikrobiomu jest modulowany przez wiele czynników, takich jak genetyka, dieta, środowisko, a także stosowane kosmetyki.

Równowaga mikrobiomu jest kluczowa dla zachowania zdrowej, dobrze funkcjonującej skóry. Dysbioza, czyli zakłócenie tej równowagi, może prowadzić do stanów zapalnych, infekcji skórnych, a także pogłębiać problemy dermatologiczne, takie jak trądzik, egzema, łuszczyca, czy nawet przyspieszać procesy starzenia się skóry.

Dbanie o mikrobiom – poprzez odpowiednią pielęgnację z użyciem prebiotyków, probiotyków i postbiotyków – ma kluczowe znaczenie w nowoczesnym podejściu do pielęgnacji skóry.

49.png

Probiotyki czy prebiotyki? A może postbiotyki? Uwaga, to nie to samo!

Probiotyki i prebiotyki często są wymieniane w jednym kontekście, a nieraz wymiennie, co jest błędem, bo są czymś innym i pełnią zupełnie odmienne role.

Probiotyki - czym są i jak działają?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, najczęściej bakterie lub drożdże, które przynoszą korzyści zdrowotne. Przykłady takich bakterii to szczepy z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Probiotyki wspierają naturalną florę bakteryjną, hamując rozwój patogenów i poprawiając ogólne funkcje odpornościowe organizmu. Z punktu widzenia zdrowia jelit, ich działanie polega na balansowaniu mikrobioty jelitowej, co może mieć pozytywny wpływ na trawienie, a także szeroko rozumiane zdrowie.

Prebiotyki - czym są i jaka jest ich funkcja?

Prebiotyki z kolei, nie są żywymi organizmami i stanowią pożywienie dla probiotyków. Prebiotyki wspierają wzrost dobrych bakterii w organizmie, pomagając im utrzymać się na odpowiednim poziomie i spełniać swoje funkcje. Prebiotyki występują naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak czosnek, cebula, banany czy szparagi, a także coraz częściej znajdują zastosowanie w kosmetykach.

Postbiotyki - czym są i jak powstają?

Wraz z rosnącą popularnością probiotyków i prebiotyków, na horyzoncie pojawił się nowy gracz – postbiotyki. Postbiotyki to substancje powstałe w wyniku metabolizmu probiotyków. W kosmetykach postbiotyki mogą pełnić rolę regeneracyjną i wzmacniającą skórę. Działają przeciwzapalnie, nawilżająco i wspierają barierę ochronną skóry, co czyni je doskonałym uzupełnieniem dla prebiotyków w kosmetykach. Dlatego też coraz częściej produkty kosmetyczne wykorzystują synergię działania pre- i postbiotyków, czyniąc kosmetyki funkcyjnymi i jeszcze bardziej skutecznymi w codziennej pielęgnacji.

Grafika środkowa blog-9.png

Probiotyki w suplementach, czyli „pielęgnacja” od wewnątrz

Popularność probiotyków jako składników suplementów diety wzrosła w ostatniej dekadzie. Dziś probiotyki znajdują się w niezliczonych produktach – od kapsułek i jogurtów wzbogaconych o żywe kultury bakterii po fermentowane napoje. Konsumenci są coraz bardziej świadomi korzyści zdrowotnych płynących z utrzymania równowagi mikrobiologicznej w jelitach, co wyjaśnia popularność suplementów zawierających probiotyki.

Jednak ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do układu pokarmowego. Coraz więcej badań wskazuje na korelację pomiędzy zdrowiem jelit a stanem skóry, co dało początek nowym badaniom w dziedzinie dermatologii i kosmetologii.

Interakcja między zdrowiem jelit a kondycją skóry, zyskuje coraz większe uznanie w badaniach dermatologicznych. Zdrowe jelita regulują układ immunologiczny oraz procesy zapalne, które mają bezpośredni wpływ na stan skóry. Związek między jelitami a skórą potwierdzają badania na pacjentach z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry oraz innymi chorobami dermatologicznymi. Wiele z tych schorzeń jest zaostrzanych przez stan zapalny, którego źródłem często są problemy w jelitach. Dlatego holistyczne podejście do pielęgnacji jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania nie tylko organizmu, ale także skóry, która jest naszym największym organem.

51.png

Prebiotyki w kosmetykach, czyli pielęgnacja od zewnątrz

W ostatnich latach prebiotyki i probiotyki przeszły ewolucję – z suplementów do kosmetyków, takich jak kremy, sera czy toniki, które stosuje się w głównej mierze do skóry twarzy. Wprowadzenie tych składników zrewolucjonizowało podejście do pielęgnacji skóry, stawiając w centrum uwagi wspomniany już mikrobiom skóry.

Prebiotyki jako składniki kosmetyków nie działają bezpośrednio na skórę – ich rola polega na wspieraniu „dobrych” bakterii mikrobiomu skóry, co pomaga utrzymać zdrową równowagę i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyki z prebiotykami stają się coraz bardziej popularne w pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej, a także starzejącej się. Prebiotyki wspomagają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, której funkcjonowanie jest kluczowe niezależnie od posiadanego typu skóry.

Jakie prebiotyki na skórę twarzy?

Przykłady prebiotyków stosowanych w kosmetykach to inulina, alfa-glukan oligosacharyd, które można znaleźć w kosmetycznych propozycjach od marki CLOCHEE. Mając na uwadze dobro mikrobiomu skóry twarzy stworzyliśmy pielęgnacyjne trio, które odpowiada na różne jej potrzeby, dzięki czemu aktywność pielęgnacyjna tych produktów to nie tylko zewnętrzne wsparcie mikrobiomu, a zdecydowanie szersze działanie co zostało docenione przez jury konkursu LOVE COSMETICS AWARDS 2024, a produkty otrzymały nagrodę w kategorii Feel the trend. We wspomnianym trio znajdują się HYDROBIOME Kojący krem prebiotyczny z ceramidem NP i algami morskimi, który doskonale pielęgnuje skórę normalną, suchą, odwodnioną, ale również podrażnioną i zaczerwienioną. Dla skóry tłustej i mieszanej, która z kolei boryka się z nadmiernym wydzielaniem sebum oraz niedoskonałościami powstał NORMABIOME Seboregulujący krem prebiotyczny z niacynamidem i biofermentem z aceroli. Jego zadaniem jest zapewnienie skórze balansu pomiędzy normalizacją, a nawilżeniem. I na koniec (last but not least) MICROBIOME Multi-nawilżające serum prebiotyczne, które stanowi doskonałe wsparcie pielęgnacyjne każdego typu skóry i jednocześnie ma bardzo lekką formułę.

52.png

Prebiotyki, probiotyki i postbiotyki w kosmetykach - podsumowanie

Zarówno prebiotyki, jak i probiotyki, odgrywają kluczową rolę w zdrowiu naszych jelit i skóry. Chociaż ich działanie jest odmienne, to oba te składniki są nieodzowne w utrzymaniu równowagi mikrobiologicznej. Wraz z rosnącą świadomością na temat mikrobiomu skóry, kosmetyki z prebiotykami, postbiotykami (czasami nawet probiotykami) stają się nowym standardem w codziennej pielęgnacji.

W świecie beauty następuje wyraźny zwrot w kierunku holistycznego podejścia do zdrowia skóry, a mikrobiom odgrywa w tym kluczową rolę. Inwestowanie w produkty zawierające pre- i postbiotyki może przynieść widoczne korzyści, nie tylko w kontekście estetycznym, ale także zdrowotnym. Dzięki tym składnikom skóra ma szansę odzyskać swoją naturalną równowagę i blask, na czym każdemu zależy.

Grafika środkowa blog-7.png


Bibliografia: